Kaunas tampa gabių vaikų ugdymo lyderiu

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius prof. dr. Juozas Augutis, Švietimo akademijos kanclerė prof. dr. Lina Kaminskienė ir gabių vaikų ugdymo centro „Gifted“ programos koordinatorė Dileta Tindžiulienė grįžo iš viešnagės Izraelio Haifos universitete. Šioje nemažą gabių vaikų ugdymo patirtį sukaupusioje šalyje užmegzti ryšiai ir bendradarbiavimo idėjos duoda pirmuosius vaisius.

Vizito metu VDU delegacija susitiko su Haifos universiteto rektoriumi prof. dr. Gur Alroey, Edukologijos fakulteto dekane prof. dr. Roza Leikin bei komandos nariais. Susitikime sutarta dėl dvigubo diplomo gabių ir talentingų vaikų ugdyme, mokytojų kvalifikacijos kėlimo mokymų klausimų, aptartos kitos bendradarbiavimo galimybės.

Viešnagės Izraelyje metu aplankytas Haifos inovacijų centras vaikams, Haderos gabių vaikų ugdymo centras „Technoda“. Su pastaruoju pasiektas bendradarbiavimo susitarimas ypatingai džiugina D. Tindžiulienę:. „Haderos gabių vaikų ugdymo centre matėme ne tik įvairiausios vaikams skirtos medicininės simuliacinės įrangos, bet ir tik centro ugdytiniams skirtą planetariumą. Vaikai čia mokosi žmogaus anatomijos, susipažįsta su medicinos paslaptimis, sužino daug kitų įdomiausių dalykų. Ypač nustebino ir sužavėjo šiame centre dirbantys mokytojai, kurie moko ne tik įvairiausių įprastų disciplinų, bet ir kūrybiškumo, mąstymo paslapčių“. 

Būtent kūrybiškumo, mąstymo mokymus tikimasi surengti ir Lietuvos mokytojams. Nuo ateinančio rudens „Gifted“ centras pasiūlys nemažai naujovių Lietuvos mokytojams. Pasak centro vadovės, nuostabu, kaip Izraelyje vaikai išlaisvinami iš ribų, kurias patys suaugusieji jiems ir nubrėžia. Tačiau visa tai įmanoma tik jei su gabiais vaikais dirba be išlygų savo darbą mylintis specialistai. „Jie neįsivaizduoja savo darbo įprastoje mokykloje, – stebėjosi pašnekovė. – Gabių vaikų ugdymo centre mokytojsi gali vesti pamoką apie žvaigždes, tačiau jei vaikui tą akimirką kils klausimų apie Mėnulį, jis nutrauks pamoką, kad palydėtų vaikus į planetariumą, atsakytų į klausimus ir grįžtų prie pamokos apie žvaigždes.“ Mokyti vaikus klausti, ieškoti ir atrasti, prisiimti atsakomybę, argumentuoti – tai, anot D. Tindžiulienės, svarbiausia. Juk jokiam darbdaviui neįdomu, kokį matematikos įvertinimą kažkada gavai arba koks buvo tavo metinis vidurkis. Darbdaviai šandien vertina būsimųjų darbuotojų gebėjimus mąstyti, prisiimti atsakomybę, bendradarbiauti, rasti kūrybiškus problemų sprendimus.

Daug teigiamų emocijų ir minčių svečiams iš Lietuvos suteikė susitikimas su Rišon Leziono miesto vicemerais, su kuriais sieja jau trejus metus trunkantis bendradarbiavimas. Šiame mieste įsikūręs Ron Vardi gabių vaikų ugdymo centras – patikimas lietuviškojo „Gifted“ partneris nuo pirmųjų dienų. Šiuo metu centro mokytojai kartu su kolegomis iš Lietuvos, Latvijos ir Bulgarijos, laimėtame Erasmus projekte Gate2Gifted kuria programas 8-12 metų gabiems vaikams.

Dar vienas įdomus pastebėjimas iš viešnagės – ugdant gabius vaikus Izraelyje labai svarbus senjorų vaidmuo. Buvę įvairių sričių profesionalai savanoriauja gabių vaikų centruose, pasakoja anūkams ir jų draugams apie savo profesijas ir taip padeda jauniems žmonėms pasirinkti būsimą gyvenimo kelią.